Proměny umění ve 20. století s Mgr. Lenkou Patkovou

26.02.2021 12:54

Milí čtenáři, uvádíme nový cyklus online přednášek věnovaný umění, začínáme v úterý 2. 3. od 18 hodin:

1. ORNAMENT JE ZLOČIN!  Adolf Loos, muž, který na přelomu století označil radostné ornamenty dosavadní secesní architektury za přežité a nesouvisející s aktuální společností. Svými ostrými a nesmlouvavými texty obrazně zboural zastaralé stavby historismu a jeho přístup k architektuře předznamenal nástup moderní architektury. V Praze postavil překrásnou Müllerovu vilu.

2. MÉNĚ JE VÍCE! Ludwig Mies van der Rohe, architekt, který svým dílem určil směřování architektury na evropském i americkém kontinentu. V Evropě před 2. světovou válkou postavil mimořádné funkcionalistické rodinné vily, včetně brněnské vily Tugendhat. V Americe definoval základní parametry všech následných výškových budov 20. století.

3. ARCHITEKTURA JE VELKOLEPÁ HRA TĚLES POD SLUNCEM. Le Corbusier, radikál, jehož myšlenky o architektuře i urbanismu ovlivnily celý vývoj architektury 20. století. Corbusierovo dílo se rozpíná mezi dvěma póly, od puristických domů – „strojů na bydlení“, po sochařsky modelované „objekty vzbuzující poetickou reakci“.

4. VNITŘNÍ PROSTOR SE STAL SKUTEČNOSTÍ BUDOVY. Frank Lloyd Wright, mladý Američan, který proti evropskému funkcionalismu postavil domy plně integrované do jejich přirozeného prostředí, využil lokálních materiálů a položil tím základy tzv. organické architektury.