Literární procházka po Semilech
Městská knihovna v Semilech vydala za podpory grantu Ministerstva kultury ČR a Městského úřadu v Semilech útlou knížku "Semily - literární procházka". jejím autorem je Václav Votoček, kronikář a znalec města. Semily tak po padesáti letech od vydání "Literárního místopisu Semilska" od Ladislava Lukáše dostávají přehled osobností, které se zde narodily, působily nebo zemřely. Text dovoluje začlenit i místa a domy, k nimž měli tito lidé vztah. Kniha zachycuje slavné osobnosti národního významu, najdeme v ní ale i zajímavé postavy, které dotvářely kolorit města nebo i jen jednou pocítily touhu svěřit své myšlenky papíru. Literární procházka vznikla původně jako podklad pro besedu městské knihovny, po kladném ohlasu a dohodě s autorem pak došlo k rozšíření textu a k vydání tiskem. Obálku s motivem města nakreslil akademický malíř Miloslav Jágr.
Procházku autor zahajuje ředitelem měšťanské školy Františkem Mizerou, jehož "Paměti města Semil a jeho okolí" vyšly v reprintu u příležitosti sjezdu rodáků v Semilech. Nevzpomenout na prvního předsedu vlády po vzniku republiky JUDr. Karla Kramáře z Vysokého nad Jizerou by bylo jistě nevděčné tak jako přehlédnout hudebního skladatele Jindřicha Hyblera, či pozdějšího poslance, senátora a ministra průmyslu JUDr. Josefa Matouška. Bez povšimnutí nebylo též možno ponechat dílo JUDr. Antonína Zemana, známějšího pod jménem Antal Stašek a jeho syna Kamila, který se jako Ivan Olbracht již prvními pracemi "O zlých samotářích" a "Žalář nejtemnější".
Vztah k Semilům měl i hudební spisovatel, libretista a textař František Kudrna, stejně jako publicista dr. Albín Bráf, který si vzal za ženu mladší dceru F. L. Riegra. Život kolem našich vod umělecky vyjadřoval semilský rodák a člen opery v Ústí n.L. Ladislav Muška, autor knihy "Na silnějším konci prutu", "Příběhy stříbrných rybníků" apod.
Po výtvarné stránce jsou s městem spjati umělci Jan Kristofori a akademický malíř prof. Miloslav Jágr, který ilustroval na 140 knih, ze Semil čerpal i námět pro svou dětskou knihu "Kluk s křídly". V budově bývalé knihovny léta působil akademický malíř Vladimír Komárek v malířském atelieru LŠU. Je též autorem působivé knihy "Má cesta od kolébky ke krematoriu".