Literární procházka po Semilech

Městská knihovna v Semilech vydala za podpory grantu Ministerstva kultury ČR a Městského úřadu v Semilech útlou knížku "Semily - literární procházka". jejím autorem je Václav Votoček, kronikář a znalec města. Semily tak po padesáti letech od vydání "Literárního místopisu Semilska" od Ladislava Lukáše dostávají přehled osobností, které se zde narodily, působily nebo zemřely. Text dovoluje začlenit i místa a domy, k nimž měli tito lidé vztah. Kniha zachycuje slavné osobnosti národního významu, najdeme v ní ale i zajímavé postavy, které dotvářely kolorit města nebo i jen jednou pocítily touhu svěřit své myšlenky papíru. Literární procházka vznikla původně jako podklad pro besedu městské knihovny, po kladném ohlasu a dohodě s autorem pak došlo k rozšíření textu a k vydání tiskem. Obálku s motivem města nakreslil akademický malíř Miloslav Jágr.

Procházku autor zahajuje ředitelem měšťanské školy Františkem Mizerou, jehož "Paměti města Semil a jeho okolí" vyšly v reprintu u příležitosti sjezdu rodáků v Semilech. Nevzpomenout na prvního předsedu vlády po vzniku republiky JUDr. Karla Kramáře z Vysokého nad Jizerou by bylo jistě nevděčné tak jako přehlédnout hudebního skladatele Jindřicha Hyblera, či pozdějšího poslance, senátora a ministra průmyslu JUDr. Josefa Matouška. Bez povšimnutí nebylo též možno ponechat dílo JUDr. Antonína Zemana, známějšího pod jménem Antal Stašek a jeho syna Kamila, který se jako Ivan Olbracht již prvními pracemi "O zlých samotářích" a "Žalář nejtemnější".

Vztah k Semilům měl i hudební spisovatel, libretista a textař František Kudrna, stejně jako publicista dr. Albín Bráf, který si vzal za ženu mladší dceru F. L. Riegra. Život kolem našich vod umělecky vyjadřoval semilský rodák a člen opery v Ústí n.L. Ladislav Muška, autor knihy "Na silnějším konci prutu", "Příběhy stříbrných rybníků" apod.

Po výtvarné stránce jsou s městem spjati umělci Jan Kristofori a akademický malíř prof. Miloslav Jágr, který ilustroval na 140 knih, ze Semil čerpal i námět pro svou dětskou knihu "Kluk s křídly". V budově bývalé knihovny léta působil akademický malíř Vladimír Komárek v malířském atelieru LŠU. Je též autorem působivé knihy "Má cesta od kolébky ke krematoriu".

Kontakt

Městská knihovna Semily, příspěvková organizace
Tyršova 49
Semily
513 01

481 622 902

IČO 00856100

    

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© Městská knihovna Semily 2015

Městská knihovna Semily - půjčování knih, časopisů, průvodců, map a audio CD, webmaster: reditelka@knihovnasemily.cz