Historie
Knihovna v Semilech byla založena 16. listopadu 1864 jako součást čtenářsko- pěveckého spolku. Byla první v celém soudním okrese a její působení se vztahovalo i na okolní obce. Finančně ji podporovaly všechny instituce a spolky ve městě. V roce 1900 zahájila činnost i samostatná čítárna, pro kterou město poskytlo prostor a hradilo náklady spojené s provozem.Odebírala většinu tehdy vycházejících časopisů. V době 1. světové války činnost knihovny ustala a její rozvoj nastal až po roce 1919, kdy podle zákona o veřejných knihovnách se správy knihovny ujalo město.
Po sloučení Semil a Podmoklic v r. 1939 došlo i ke sloučení knihoven. Za 2.světové války se osud knih podobal osudu národa. Byla vyřazována díla českých a světových autorů (Čapek, Vančura, Olbracht, Dostojevský aj.). Zatčen byl knihovník Josef Svoboda. Za dobu své existence se knihovna 17krát stěhovala. V roce 1949 to bylo do budovy bývalé městské spořitelny, kde byla téměř 50 let.
V 60. letech se o dobré jméno knihovny zasloužila knihovní rada v čele s dr. Vladimírem Daníčkem. V letech 1960 – 1994 působila jako okresní knihovna s metodickým střediskem pro knihovny jednotné soustavy v okrese.
Po roce 1989 nastalo uvolnění i v knihovnictví. Vycházelo mnoho nových titulů, do knihovny se vracely knihy zakázaných autorů. Bylo nutné vyřadit politicky i morálně zastaralé knihy. Knihovna otevřela vlastní antikvariát. Nastal rychlý rozvoj techniky - knihovna zakoupila počítače. Program Lanius umožnil zpracování a evidenci knih včetně tisku katalogizačních lístků, ON-LINE katalog vyhledávání knih v počítači podle různých hledisek namísto dosavadních lístkových katalogů. Na základě úspěšného grantu Ministerstva kultury ČR otevřela knihovna od r.1998 veřejnou internetovou stanici s barevnou tiskárnou.
Od 1.února 1999 zahájila knihovna činnost v nové budově v ulici Ke Stadionu, v níž se konečně soustředila všechna oddělení. V přízemí našli zájemci půjčovnu časopisů a antikvariát, v 1.poschodí půjčovnu knih pro dospělé, internet, kopírku a bibliograficko-informační službu se specializovaným fondem regionální literatury. Druhé patro patřilo dětem a hudebnímu oddělení. Pořádali se zde i tematické besedy pro děti i dospělé, literární čtení, soutěže pro děti a další aktivity. Příjemné prostředí poskytovala k podobným setkáváním i zahrada za domem.
Od 1.1.2003 byla Městská knihovna v Semilech pověřena Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci výkonem regionálních funkcí. Ty dosud zajišťovaly pracovnice Okresní knihovny. Po ukončení činnosti okresních úřadů došlo ke spojení obou knihoven a v Městské knihovně v Semilech vzniklo nové regionální oddělení se třemi pracovnicemi, které poskytovaly služby pro více než 70 základních knihoven bývalého okresu. Pro nedostatek místa bylo nutné uskladnit knižní fond zvlášť v suterénu budovy archívu v Semilech, což nebylo příliš vyhovující. Činnost oddělení byla financována ze státní dotace prostřednictvím Krajského úřadu v Liberci.