Literární soutěž zná své vítěze

02.05.2017 10:58

V úterý 2. května se v semilské knihovně konalo slavnostní vyhodnocení nultého ročníku Literární soutěže pro dětské čtenáře. Cílem soutěže pořádané Městskou knihovnou Semily bylo především rozvíjet dětskou kreativitu v oblasti literární tvorby a zároveň prezentovat literární práce dětí.

Literární soutěž byla tentokrát určena dětem ve věku od 8 do 16 let. Autoři si mohli vybrat z několika témat: Škola na jiné planetě, Říše snů, Člověk nebo zvíře, Příběhy z lesů, vod a strání, ale i jiných. Forma ani rozsah autorské práce nijak omezeny nebyly. Snad i díky tomu se v knihovně sešla téměř dvacítka různorodých děl ve třech věkových kategoriích, přičemž nejčastějším tématem tohoto ročníku se stala Škola na jiné planetě.

Odborná porota složená z redaktorky, překladatelky, učitelky českého jazyka a knihovnic neměla lehkou úlohu. Všechny práce svědčily o tom, že jim pisatelé věnovali spoustu času, energie a nadšení, mnohdy se navíc jednalo o krásně ilustrované povídky. Oceněny byly práce, jejichž děj porotu uchvátil od začátku až do konce, a zároveň měly poselství či velmi zdařilou pointu.

img

„Nikdo ze zúčastněných v této soutěži neprohrál, a protože si velmi ceníme účasti dětí v literární soutěži, oceněni byli všichni. Začínající autoři nám odkryli svoje vnímání světa, svůj talent, představy i záliby. Vyhrát však mohli jen někteří z nich!“ podotkla Jitka Šedinová, ředitelka Městské knihovny Semily.

První místo v kategorii 8 – 9 let obsadil Matouš Fejfar s velmi zdařilým dílem „Kouzelný slon“, Kristýna Vacová ovládla kategorii 10 – 12 let s povídkou „Co se stalo jednou v noci“ a soutěž v kategorii 13 – 14 let vyhrál Kryštof Hasan s poutavou prací „Jezero“.

Velký obdiv si zaslouží obsáhlé knižní dílo „Pouto“ od Jitky Hubařové a ilustrovaná kniha Darjy Mojžíšové s názvem „Trojlístek“. Výše zmíněné práce přesáhly rámec Literární soutěže, proto se porota rozhodla udělit jim zvláštní ocenění poroty.

Slavnostní vyhodnocení mělo i díky přítomnosti rodičů a přátel knihovny velmi příjemnou atmosféru. Po předání cen, ukázce prací a malém občerstvení si děti domů odnesly pamětní listy, věcné dárky, poukázky na sportovní zážitek, a výherci také dárkové poukazy na nákup knihy. Odevzdané práce si zájemci můžou prohlédnout v oddělení pro děti a postupně budou zveřejňovány na webových stránkách knihovny.

Jitka Šedinová dodává: „Ohlas soutěže a kvalita odevzdaných prací nás přesvědčily, že děti neztratily zájem o psaní a má cenu je nadále v tomto úsilí podporovat, a proto se již nyní s kolegyní z dětského oddělení, která první přišla s tímto nápadem, zamýšlíme nad podobou oficiálního prvního ročníku Literární soutěže, který odstartujeme v dalším školním roce!“

Zdroj: Semilské noviny